sobota, 28 grudnia 2013

E-narzędzia Mistrza Gry

Dwa słowa o świetnych aplikacjach, jakich sam używam planując i prowadząc sesje.

Campaign Cartographer 3 - za ok. 150 PLN dostajecie wysokiej klasy oprogramowanie wektorowe z bogatą bazą obiektów bitmapowych, generatorów i innych użytecznych narzędzi, tworzone z myślą o przygotowywaniu map RPG. Mapa świata Diademu została wykonana właśnie w tym programie. Choć mógłby on działać szybciej (korzystać z kilku rdzeni, instrukcji x64, sprzętowej akceleracji grafiki itd.), nadal jest to mój #1 do tworzenia map rozgległych obszarów.

Mindmeister - darmowy program do tworzenia map myślowych, sprawdza się idealnie przy wymyślaniu dużego scenariusza lub rozległej lokacji (settingu), w którym osadzimy szereg przygód lub wielką kampanię. Sam z powodzeniem używam go do planowania przygód w Kerhenstradzie i nie tylko. Możliwość zwijania gałęzi, dodawania notatek do każdej odnogi oraz dodatkowego łączenia ze sobą dowolnych odnóg i szerokiej gamie opcji kolorów i dodatkowych symboli czynią Mindmeistera wdzięcznym narzędziem planowania tła do naszych przygód. Posiada aplikację w wersji przeglądarkowej oraz na urządzenia przenośne.

Evernote - darmowy program do tworzenia i łączenia ze sobą obrazków, nagrań dźwiękowych, notatek tekstowych (z formatowaniem). Niby wszystko to można osiągnąć w dobrze sformatowanym dokumencie Worda czy w Google docs, a jednak tu mamy niezwykłą łatwość dodawania poszczególnych elementów i organizowania naszych pomysłów w nieliniowy sposób. Zarówno przygoda w Ytrenii jak i poszczególne scenariusze związane z kampanią Lorda Dreadmore'a są przygotowywane w tym programie. Ponadto, Evernote jest dostępny online, w wersji instalowalnej oraz aplikacji na urządzenia przenośne. Czego chcieć więcej?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz, co myślisz. Każda uwaga jest pomocna! Napisany komentarz pojawia się z opóźnieniem, ale bez obaw - jeśli piszesz kulturalnie i na temat, nie zniknie.