czwartek, 20 sierpnia 2015

Poprawka do mapy księstwa Thrazan

Ponad dwa lata po opublikowaniu słynnych map autorstwa Hermenesta Białego, kartografa jego królewskiej mości Zygfryda II zwanego Śmiałym - oby rządy jego nad dobrym królestwem Haast były długie i pomyślne etc. etc. - przypadkiem odkryto błąd na jednej z nich. Ściśle rzecz biorąc rozchodzi się o mapę ościennego Księstwa Thrazan. 

Błąd dotyczy nazw dwóch największych rzek tego kraju - Pienistej oraz Wielkiego Spływu. Z niewiadomych przyczyn, na mapie podpisy tych rzek zostały zamienione miejscami. Spokojna rzeka Wielki Spływ, opływającą Kerhenstrad, błędnie ochrzczona została Pienistą natomiast wzburzona Pienista, tocząca swe wody z wysokich Gór Północnych, niesłusznie opisana została na mapie jako Wielki Spływ. 

Czy była to najzwyklejsza omyłka, która z racji podeszłego wieku, ze wszech miar przytrafić się wielkiemu kartografowi mogła, czy też może u przyczyn tego przekłamania leżą bardziej poważne powody - próżno by dziś dociekać. Szacowny kartograf zażywa już bowiem spokojnego wypoczynku wraz z innymi dostojnymi przodkami. Zainteresowanych szczegółami jego niespodziewanej śmierci odsyłamy do annałów dwa roki wstecz, a dokładniej - z trzeciego miesiąca roku owego. Wszystkich zaś poszukiwaczy przygód, którzy na skutek tego niefortunnego błędu drogę obrali błędną i na niewłaściwą rzekę trafili, uprzejmie w imieniu Królewskiego Urzędu Kartografii przepraszamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz, co myślisz. Każda uwaga jest pomocna! Napisany komentarz pojawia się z opóźnieniem, ale bez obaw - jeśli piszesz kulturalnie i na temat, nie zniknie.