sobota, 4 stycznia 2014

Diadem a gender

W czasie pierwszych testów Diademu wszyscy gracze byli mężczyznami. Od dobrych paru miesięcy płeć piękna ma przewagę - przynajmniej na moich sesjach. Długo odwlekałem ten moment, zasłaniając się różnymi wymówkami, jak rysunki, korekta, czy wydanie podręcznika. Oto nadszedł czas, aby ostatecznie rozprawić się z kwestią gender...

...i zamienić nazwy zdolności na "unisex", czyli pasujące do obu płci. Zamieściłem moją propozycję zmian na naszym forum. Koniecznie napiszcie, co sądzicie!


26 komentarzy:

nakedfemalegiant pisze...

To jeszcze ten obrazek na górnej belce forum do wymiany, bo trochę żenujący.

Craven pisze...

Widzisz... i tak ekspresowo dostałeś po uchu. Ale jak widać tytuł przyciąga skutecznie. :)

Andre pisze...

@nakedfemalegiant

No coś ty, jest świetny. Co ci się w nim nie podoba? Fantasy pełną gębą, Żadna z moich graczek nie zgłaszała obiekcji.

Selekos pisze...

Nie podoba się pewnie, bo jest tam kobieta, która nie ma wąsów i włosów pod pachami. :>

nakedfemalegiant pisze...

@Andrzej Rylski - w Diademie też zamieścisz takie ilustracje, żeby gra była bardziej przyjazna dla graczek?

Andre pisze...

@nakedfemalegiant

Co masz na myśli, pisząc "takie"? Jeśli masz na myśli postacie kobiet, które wyglądają jak kobiety i trzymają broń w ręku - tak, będzie ich sporo.

nakedfemalegiant pisze...

Inaczej: czy to jest reprezentatywna ilustracja wobec tych, które zamierzasz mieć w podręczniku (idealnie byłoby gdyby była to jedna z nich). Na rysunku jest pozująca obnażona kobieta w kawałkach zbroi na nagim ciele (gdzie ona ma broń?). Czy mechanika/konwencja wspierają taki wygląd postaci?

Co masz na myśli, mówiąc "kobiety, które wyglądają jak kobiety"?

Anonimowy pisze...

Hej, co do obrazka na forum. Zobaczę, przewrócę oczami i wzruszę ramionami pewnie. Kolejny pin up jakie lubili robić Vallejo, Frazetta, Royo i cała reszta im podobnych/naśladowców. Z fantasy nie ma to za wiele wspólnego. Podobne kobiety w tych samych pozach znajdę w reklamie (aka szczucie cycem), okładkach książek z lat 90tych różnych phantom pressów niezależnie od gatunku (w tym przypadku podobny będzie styl i jakość - prawie jak Luis Royo).
I tak, ten schemat przedstawiania kobiet pojawia się często i gęsto, tak że mnóstwo osób uważa go za "kwintesencję fantasy".Jeśli o mnie chodzi, jeśli chciał oglądać striptizerkę zsuwającą metalowe stringi, to pojdę do klubu ze striptizem.

Lubię za to takie fantasy (jeśli chodzi o podgatunek fantastyki, a nie fantazje erotyczne):

http://talkingcomicbooks.com/wp-content/uploads/2012/03/SagaTC800W.jpg

http://mattrhodesart.blogspot.com/2010/12/date-night.html

http://1.bp.blogspot.com/-0rOJ-wIQBGM/TmZRZ1NZtEI/AAAAAAAAAWA/y8oVRp7kVZ4/s1600/WeAreNotTakingTheWizard.jpg

http://www.wyliebeckert.com/?show=gallery

Tu akurat można kontynuować fajne grafiki niekoniecznie będące pinupami bez kontekstu.

Fajnie, że piszesz o gender i używasz określenia "kobieta, ktora wygląda jak kobieta". Chyba nie o to w gender chodzi.

Kamil

Andre pisze...

@Anonymous

Obrazek jest po prostu randomowym elementem darmowego layout do forum, jedynego, który wyróżniał się tematycznie, mnie się podoba, ale nie jestem do niego przywiązany i nie planuję dawać go za wzór dla twórców ilustracji. Jeśli gracz chce wyobrażać sobie swoją bohaterkę w taki sposób, może. System mu tego nie zabroni. Skąpe odzienie, takie jak to, rzecz jasna, nie zapewni żadnego sensownego opancerzenia.

Andre pisze...

@nakedfemalegiant

"Kobiety, które wyglądają jak kobiety" - mam na myśli, że nikt nie ma wątpliwości, że są kobietami. Będąc mężczyzną, używam prostego języka i jestem raczej dosłowny, nie doszukuj się więc u mnie podtekstów czy insynuacji.

nakedfemalegiant pisze...

Czyli masz na forum obrazek, który nie ma nic wspólnego z systemem? Brawo.

Andre pisze...

@nakedfemalegiant

Powiedzmy, że jest luźno powiązany tematycznie, na pewno bardziej od innych template'ów jakie były dostępne.

Asirra pisze...

Nie rób tego, Andre... To jest krzywda jaką wyrządzisz Diademowi.

Andre pisze...

@Anna Pisarek

Czego konkretnie nie robić? Nie sądzisz, że obecne nazwy są dość niesprawiedliwe względem postaci żeńskich?

Unknown pisze...

Nie daj się stłamsić bóldupiącym feministkom.

Andre pisze...

@Krzysztof Krzemień Kaźmierczak
Na razie jeszcze toczymy dyskusje, do tłamszenia nie doszło :)
Domyślny layout forum faktycznie nie odzwierciedlał najlepiej stylu graficznego Diademu, ale głównie dlatego, że styl ten dopiero powstaje - nie zdecydowałem się jeszcze na docelowy styl grafik do podręcznika. Tymczasem zmieniłem domyślną skórkę forum na bardziej neutralną, bo widzę, że odwraca ona uwagę od meritum, czyli od nazw zdolności, na które pragnąłem moim wpisem zwrócić uwagę. Każdy użytkownik forum Diademu może po zarejestrowaniu wybrać dowolną z darmowych, dostępnych skórek, a jest ich niemało.

nakedfemalegiant pisze...

Trudno ocenić, czy nowe nazwy są lepsze bez znajomości ich opisu. I nowe, i stare są nienadzwyczajne (i trochę nudne), ale skoro ma to być "klasyczne fantasy", to są adekwatne. (Tak naprawdę pasują do dowolnego klasycznego systemu fantasy). Uniseksowość spełniają w każdym razie.

Łysa pisze...

Andre, nie ma co na siłę wprowadzać unisexu. Tam, gdzie się da, pewnie, że warto. Ale czasem trzeba zostawić rzeczy takimi, jakie są, bo lepiej to brzmi niż sztuczne kombinacje.
Uważam, że taki np. "zabijaka" lepiej wpisuje się w klimat i ogólnie brzmi tak lekko zadziornie i swojsko. O wiele lepiej niż szkolenie w walce.
Pomysł ogólnie postępowy i bardzo fajnie, że o tym pomyślałeś, punkt dla Ciebie, ale nie trzeba wszystkiego zmieniać. Zwłaszcza, jeśli zmiana brzmi nienaturalnie.
Pozdrawiam

Andre pisze...

@Łysa

W moim odczuciu, najnowsze propozycje nie są bardziej czy mniej "sztuczne" od dotychczasowych nazw (które zresztą także zmieniałem parokrotnie w czasie testów, w miarę jak z kolejnymi wersjami gry zmieniał się zakres znaczeniowy zdolności. Chętnie porozmawiałbym o konkretnych przykładach - czy wszystkie propozycje brzmią dla ciebie gorzej, czy tylko niektóre.

Łysa pisze...

"ale nie trzeba wszystkiego zmieniać. Zwłaszcza, jeśli zmiana brzmi nienaturalnie" - niektóre są w porządku, ale niektóre, w moim odczuciu, lepiej brzmiały wcześniej. Możliwe, że częściowo mój lekki opór wynika z tego, że do tamtych już się troszkę przyzwyczaiłam, ale na pewno nie tylko dlatego.
Zastanowię się nad tym, co mi zgrzyta i napiszę Ci maila, ok?

Andre pisze...

Koniecznie napisz :)
Swoją drogą ciekawe, że właśnie dziewczyny tak mocno protestują przeciw tym zmianom.

Nessa pisze...

Uwierz Andre było dobrze. Te zmiany są zupełnie niepotrzebne. Te nowe nazwy są po prostu... powiem prosto z mostu: beznadziejne. Jako graczka nie widzę w starych nazwach niczego niesprawiedliwego

Craven pisze...

Niektóre zmiany są OK. Np złota rączka zamiast rzemieślnika, czy końskie zdrowie. Szkolenie w magii słabe. Nie masz tam czegoś w stylu "dar"?

Ale pisanie elf/elfka jest beznadziejne. Jak boisz się bólu dupy ekstremistek to wpisz po prostu tylko formę żeńską. Gwarantuję Ci, że żaden myślący człowiek nie stwierdził, że to oznacza, że nie wolno grać postaciami elfów z siusiakami. Naprawdę ten tok myślenia tyczy się tylko wąskiej mniejszości a tymi łamańcami psujesz estetykę tekstu.

Warto czasem zaufać intelektowi czytelnika :)

Anonimowy pisze...

nakedfemalegejant - czy gender ma coś wspólnego z jąder?

Drozdal pisze...

@Krzysztof Krzemień Kaźmierczak A pan co, or MRA juz karte czlonkowska dostal?

Andre pisze...

@Craven - wybacz za opóźnienie w odpisaniu, start zbiórki trochę mnie zajął. "Dar" akurat nie pasuje do znaczenia tej cechy - ma ona odzwierciedlać miesiące, a nawet lata szkolenia, przyspasabiania. Dar kojarzy się z czymś wrodzonym.

Cieszę się, że temat poruszył aż tyle osób. Zapewniam, że przyjrzę się jeszcze raz wszystkim nazwom z dużą dozą zdrowego rozsądku i krytycyzmu. Nie będę zamieniał wszystkich określeń męskich na nijakie tylko w imię poprawności a kosztem wyrazistości i elegancji.

Chwilowo problem nazewnictwa odsunął się na dalszy plan, na pewno ale powrócę do niego przed wydaniem Diademu.

Prześlij komentarz

Napisz, co myślisz. Każda uwaga jest pomocna! Napisany komentarz pojawia się z opóźnieniem, ale bez obaw - jeśli piszesz kulturalnie i na temat, nie zniknie.